Scrolluj a objavuj
KlikniŤukni a buď priekopníkom
KlikniŤukni a dokáž svoju odvahu

Microsoft implementuje ChatGPT do vyhľadávača MS Bing. Má sa Google obávať?

Zdieľať

chatgpt google

Podiel MS Bingu

V rámci online vyhľadávania dominuje na Slovensku Google s trhovým podielom viac ako 96%. MS Bing dosahuje necelé 3%. Napriek tomu, že ide o službu technologického giganta Microsoft, tak v realite ho používa minimum používateľov, ktorí o tom pravdepodobne ani nevedia. Česť výnimkám. Ohrozenie pozície Google je dnes nepredstaviteľné.

Čo je to ChatGPT?

ChatGPT je produkt spoločnosti OpenAI, ktorú Microsoft finančne podporuje, čím si zabezpečil „opciu“ na použitie ich inovácii medzi prvými. ChatGPT dokáže vďaka strojovému učeniu, nepredstaviteľne veľkým dátovým setom a modelom spracovania prirodzeného jazyka generovať na dopyty odpovede formou zrozumiteľne napísaných textov. Doslova „ako-keby“ ich písal reálny človek.

Chceli by ste návod krok za krokom ako vymeniť koleso na aute alebo obsah nového Avatara v piatich vetách, prípadne 1000 slovnú slohovú prácu o Ľ. Štúrovi? ChatGPT to „vypľuje“ do pár sekúnd. Zatiaľ to nie je dokonalé, lebo obsahu nerozumie, pracuje štatisticky (veľmi zjednodušene povedané). Napríklad matematické dopyty nemusí vrátiť správne, ale už dnes má svoje využitie.

Čo si od toho Microsoft sľubuje?

Predstavte si ako niečo vyhľadávate dnes. Zadáte dopyt, dostanete veľa možností preklikov s krátkym popisom. Vy sa musíte rozhodnúť čo vyzerá najrelevantnejšie, najdôveryhodnejšie. Či chcete kliknúť na platený alebo neplatený výsledok. Proste pustíte sa do hľadania správnej odpovede, pričom väčšinou opúšťate dôveryhodné prostredie Google.

A teraz si predstavte, že od MS Bingu dostanete už len hotovú odpoveď. Žiadne rozhodovanie, jedna správna možnosť. Bez nutnosti opustiť bezpečné prostredie MS Bing. Zaujímavá predstava, že?

Od tohto je ChatGPT a Microsoft ešte ďaleko, ale smeruje tam. V určitých témach má už minimálnu chybovosť, v iných nie. A keďže nemá z pohľadu trhového podielu čo stratiť, tak môže riskovať (a učiť sa).

chatGPT google

Má sa Google obávať?

Nie. Google určite spozornel, ale má obdobné riešenia. Kvôli reputačnému riziku ich zatiaľ neplánuje implementovať. Stále považujú ich chybovosť za príliš vysokú. Plus ich vyhľadávanie funguje výborne a pre jednoduché dopyty dokáže odpovedať už dnes priamo. Uvidíme čo prinesie budúcnosť.

Update: BARD od Google

Začiatkom februára CEO of Google and Alphabet Sundar Pichai oznámil sprístupnenie verejnosti ich verzie „ChatGPT“ zvanej BARD, postavenej na modeli Language Model for Dialogue Applications, skrátene LaMDA. Model, na ktorom je BARD postavený, predstavili už pred dvoma rokmi. Aj to je dôkazom toho, že si dávali čas na doladenie jeho výstupov a až teraz ho „otvorili“ verejnosti na testovanie.

„Skombinujeme externú spätnú väzbu s vlastným interným testovaním, aby sme sa uistili, že Bardove odpovede spĺňajú vysokú latku kvality, bezpečnosti a uzemnenia v reálnych informáciách.“ Sundar Pichai.

Google vyvíja okrem LaMDA aj ďalšie modely ako PaLM, Imagen a MusicLM, ktoré umožnia úplne nové spôsoby interakcie s nie len textovými informáciami, ale aj s obrázkami, videom či zvukom. A pracujú na tom, aby tieto AI vylepšenia zaviedli do svojich produktov.

„AI vojny“ sa môžu začať… ehm, sa začali už dávno.

Zdroj: StatCounter | google.sk | Blog.Google


Peter Martinak Wavemaker

Peter Martiňák

Digital Specialist
Wavemaker Slovakia

Next up